RŪTA (LT)

Kas jums yra inovacijos? 

Tiek inovacijos, tiek tradicijos yra neatsiejama „Rūtos“ dalis, inovacijos yra stimulas įmonei pasitempti, judėti į priekį, tai ir požiūris ir gyvenimo būdas. Inovacijos gali atsirasti bet kur, bet kurioje veikloje, bet kuriame procese, požiūryje, tai lemia ilgalaikę sėkmę. Inovacijos yra „Rūtos“ kelias. 

 

Informacija apie įmonę: 

  • Įmonės pavadinimas – UAB „Rūta 
  • Vieta, šalis  – Šiauliai, Lietuva 
  • Įmonės aprašymas, funkcijos – saldainių gamyba 
  • Įmonės bendradarbiavimai – klasteriai, valstybinės įmonės, laboratorijos, LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija. Taip pat vykdome tarptautinius projektus „Eureka“, teko bendradarbiauti su Varšuvos bei Vroclavo universitetais. Esame bendradarbiavę su MITA, LVPA, Inovacijų centru, Amatų rūmais. 
  • Įmonės inovacijų tikslas – stengiamės ir toliau išlikti rinkoje geriausiais savo srityje, klientams pasiūlyti tik kokybiškus, inovatyvius produktus. Inovacijos yra atsakas į poreikių pasikeitimus. 

 

Veiklos (Laboratoriniai darbai įmonėje/už įmonės ribų, parodos, konsultacijos ir pan.) 

Kokias veiklas vykdėte? 

Mūsų situacija rinkoje priklauso tiesiogiai nuo to, kaip ir kiek inovatyvių produktų galime pasiūlyti. „Rūta“ pirmoji rinkoje pasiūlė rankų darbo rinkinius, reprezentuojančius Lietuvą. Tuomet tokių gaminių nebuvo. „Rūta“ pasiūlė išskirtinius saldainių rinkinius, tokius kaip „Lietuva“, „Gintaro kelias“, „Čiurlionio Pilies pasaka“, „Didžiųjų kunigaikščių pagundos“ su  tautiniais naratyvais viduje. Šie rinkiniai reprezentuoja Lietuvą ir garsina jos vardą. Tai buvo drąsus žingsnis žiūrint atgal.  

Didžiuojamės, kad jog gaminame saldainius Seimui, Vyriausybei bei Prezidentūrai. Taip pat pristatėme naują saldainių „Greenz“ linija – tai saldainiai iš riešutų ir vaisių, praturtinti vitaminais ir mikroelementais.  

Šiuo metu yra keturios šokolado rūšys: baltas, pienininis, juodas bei rožinis Ruby. Sukūrėme dėžutę, kurioje visi saldainiai yra su tuo pačiu įdaru, tad valgant saldainius galite mėgautis ir stebėti kaip skirtinga šokolado rūšis pakeičia skonį esant skirtingam šokoladui. Tai buvo mūsų minkštoji edukacinė inovacija, panaudojant Ruby šokoladą kaip naujieną bei inovatyviai pateikiant pačią dėžutę. 

Vienas iš pirmųjų inovatyvių technologinių sprendimų buvo tada, kai įsigijome įrengimą, kuris vienu metu dozuoja ir šokoladą, ir įdarą, skystoje frakcijoje. Mūsų žiniomis, tokio įrengimo Lietuvoje niekas neturi iki šiol. 

Per metus sukuriame apie 50 naujų gaminių. Kiek naujų gaminių išlieka ir pasitvirtina santykis yra kitoks, tačiau nuolatos esame kūrime. Su pakuotės ar sudėties pakeitimais naujovių priskaičiuotume dar daugiau. 

Kokius įmonė turėjo pasirinkimus? 

Įmonė tvirtai atlaikė sunkumus ir visais atvejais išliko savimi – niekada neišsižadėjo savo tradicijų ir tikslų – gaminti gerą tik aukštos kokybės šokoladą, gaminti nuoširdžiu darbu ir inovacijomis grįstu keliu. 

Rinkoje dominuojant tradicinėms 100 gramų šokolado plytelėms, už pirkėjo dėmesį kovojame ir „džiazuodami“ – šokoladiniai įrankiai, šokoladinė pica, šokoladiniai pieštukai vaikams. Tai ne tik šokoladinė plytelė, tai gaminys, suteikiantis tam tikras emocijas ir turintis savyje „užtaisą“. 

Minėta „Greenz“ idėja buvo pokytis ir visoje įmonėje. Dėl šios idėjos pakeitėme visą cechą, kuris gamino tradicinius vyniotus saldainius. Jų gamybą nutraukėme ir tai buvo iššūkis mums patiems. Rinka diktuoja madas ir šių saldainių ateitis nieko gero nežadėjo, nes buvo aišku, kad pirkėjas rinksis naujesnius saldainius. Kuomet Lietuvoje valstybiniu lygiu imta skatinti verslą atsisakyti cukraus, augalinių riebalų, mes jau sprendimą buvome padarę prieš tai – atsisakėme didelio kiekio gaminių, kurie buvo su augaliniais riebalais bei cukrumi ir orientuojamės į sveikesnius gaminius. Tačiau vertėtų paminėti, kad nieko labai naujo nepadarėme, nes dar tarybiniais laikais saldainių aprašymuose buvo nurodyta, kuo gaminys yra vertingas, kokiomis savybėmis pasižymi. Jokiu būdu tai nebuvo rinkodara, marketingas ar inovacijos – tiesiog tuo metu buvo pojūtis, kad gaminys turi būti kitoks. Pigesnio gaminio paieškos niekada nepasiteisino, bet pasiteisina tai, kad gaminame tiesiog kitokį produktą. 

 

Apibūdinkite kaip verslas/projektas buvo įsteigtas. 

„Rūta“ viena iš nedaugelio carų laikais įsteigtų įmonių Lietuvoje. Antanas Gricevičius, įmonės įkūrėjas, pradėjo įmonę kurti nuo virtuvės. Konditerijos kelio kūrimas vyko kartu su žmona. Iki antro pasaulinio karo įmonė išsiplėtė iki nepilno hektaro ploto, įmonėje dirbo apie 100 žmonių. Taip pat tuo metu produkcija buvo eksportuojama į JAV, kaimynines šalis. Po Antrojo pasaulinio karo įmonė buvo nacionalizuota iki pat 1993 metų, kuomet buvo grąžinta palikuoniams.  

 

Rezultatai 

Kokie įmonės rezultatai? 

Šiuo metu įmonėje dirba apie 245 žmonės. Gaminama apie 800 rūšių saldainių. Pagrindinė įmonės idėja – tęstinumas ir siekis laikytis savo šaknų bei tradicijų. 

Ar dabar darytumėte kažką kitaip?  

Galbūt. 

Jei taip, tai ką? Kodėl? 

Gal būtų pakeitimų dėl įrangos, gal didesnių galimybių būtume ieškoję ir gaminę didesnius batonėlius. Būtume praplėtę įrangos galimybes, tačiau tai padaryti nėra vėlu ir dabar.  

Ar pasigedote kažko?  

Ne, Dažnai per daug kritikuojame valstybines įstaigas, tačiau mažai galvojame ką galime padaryti patys. Buvome daugelyje projektų atrinkti kaip laimėtojai, kritikuoti būtų neteisinga. Tikrai gauname daug paramos. Valstybinių institucijų darbas keičiasi į gerą, daug pagalbos sulaukiame iš Didžiojoje Britanijoje dirbančio naujojo komercijos atašė, Lietuvos inovacijų centro, MITOS, Lietuvos verslo paramos agentūros, universitetų. 

Šaltiniai 

Rugpj. 9 d. susitikimas UAB „Rūta“.